Crystal sugar-Shahdfam

نبات چیست؟

نبات ثمره‌ی رشد بلورهای ریز قند در محلول غلیظ آب قند است. تا حالا برایتان این سؤال پیش آمده است که چرا نبات نخ دارد یا آن نخ همیشگی از جان نبات چه می‌خواهد؟ آن نخ حیات‌بخشِ شاخه‌نبات است. هست تا بلورهای نبات دور آن شکل بگیرد و وسط محلول آب قند معلق بماند و نبات به بار بنشیند تا کام را شیرین کند. این شیرین خوش‌رنگ که طبع گرم دارد، همراه نوشیدنی‌های گرم مصرف می‌شود، آب‌جوش، چای، شیر، قهوه، دم‌نوش‌ها را می‌توانید با نبات میل کنید. جز این‌ها نوشیدنی گرم دیگری را هم با نبات امتحان کرده‌اید؟

تاریخچه‌ی نبات

درباره‌ی تاریخچه‌ی نبات منبع موثقی وجود ندارد اما با تکیه بر تاریخ و ادبیات ایران می‌توان دریافت که نبات نماد شادمانی است و از دیرباز پای ثابت مراسم ازدواج ایرانیان و شریک شادمانی‌شان بوده است. از ابیات موجود در  گنجینه‌ی ادبیات فارسی پیداست که کشور مصر کانون رواج نبات بوده است و شاعرانی چون مولوی و حافظ بعضی شیرینی‌های زندگی را به نبات تشبیه کرده و آن را از نبات مصر برتر و خوش‌تر دانسته‌اند؛ حافظ بوسه‌ی یار را و مولوی لفظ شکربار شمس تبریزی را. اگر قند شیرین شعر پارسی را دوست دارید، کامتان را با نبات در ادبیات شرین کنید و بر شیرینی چای نبات‌‌دار بیفزایید.

نبات و قند و شکر، مثل خواهر و برادر!

ماده‌ی اصلی سازنده‌ی هر سه ساکارز است. نبات و قند و شکر را می‌گویم که فرزندان خلف یک خانواده‌اند. بلورهای شکر از همه ریزتر است و نبات از همه درشت‌تر. اندازه‌ی بلورهای قند هم‌قد بلورهای شکر است و تفاوت قند و شکر در نحوه‌ی قرار گرفتنشان در کنار هم است. بلورهای قند به هم متصل است و بلورهای شکر از هم جداست.

نبات خوب

طعم نبات خوب شیرین است و  سفید باشد یا زعفرانی، باید نگین‌های شفاف و درشت داشته باشد.  اگر بلور نبات شفاف نباشد ممکن است در هنگام تهیه‌ی آن از جوهر قند استفاده کرده باشند. ضخامت نبات خوب کم است.

هشت مورد  از کاربردهای نبات

  • نبات شادی‌آور است. نوشیدنی‌های گرم را با نبات بنوشید تا شادمان شوید و نشاط و آرامش داشته باشید.
  • اگر گلویتان خشک است و سرفه می‌کنید، یک تکه نبات بمکید. بهتر می‌شوید.
  • اگر خسته و خواب‌‌آلوده‌اید، چای‌ نبات‌پهلو را فراموش نکنید. می‌توانید نبات را در چای حل کنید. نبات چوب‌دار کار را راحت‌تر می‌کند. نبات زعفرانی در کاهش خستگی‌های روزانه مفیدتر از نبات سفید است.
  • برای تسکین درد معده و درد ناشی از انقباض ماهیچه‌ها نبات بخورید.
  • نبات داغ برای تسکین کمردرد و دردهای شکمی مفید است.
  • اگر ترش می‌کنید و دهانتان بدبو یا بدمزه می‌شود، نبات بمکید.
  • مصرف نبات برای بهبود ضعف مثانه مفید است و بر کاهش شدت تکرر ادرار تأثیر می‌گذارد.
  • مصرف نبات در درمان مشکلات گوارشی مؤثر است.

شکل‌های گوناگون نبات

شاخه‌نبات

بلورهای شاخه‌نبات دور نخ تشکیل می‌شود. شاخه‌نبات بیشتر جنبه‌ی تزئینی دارد و سر سفره‌ی عقد و مراسم ازدواج استفاده می‌شود و هنوز پای ثابت مهریه است.

نبات‌ چوب‌‌دار

بلورهای نبات‌چوبی در اطراف یک چوب نازک تشکیل می‌شود. از مزیت‌های نبات چوب‌دار این است که به‌آسانی در نوشیدنی گرم حل می‌شود و آن را شیرین می‌کند.

نگین‌نبات

نگین نبات یا نبات دندانه بسیار شکننده است و به‌آسانی خرد می‌شود.

نبات مخلوط

نبات مخلوط همان نباتی است که در کف و جداره‌ی پاتیل تشکیل می‌شود. از آنجایی که غلظت شیره در کف پاتیل خیلی زیاد است این نبات‌ مخلوط تخته می‌شود و شکلی نامنظم به‌خود می‌گیرد و به‌همین دلیل معمولاً به‌صورت فله عرضه می‌شود.

پرده‌نبات

پرده‌نبات به نباتی می‌گویند که روی پاتیل‌ها تشکیل می‌شود. کیفیت و میزان زعفران آن با شاخه‌نبات یا نبات چوب‌دار فرقی ندارد. پرده‌نبات ترد و نازک است.

پودر نبات

پودر نبات همان نبات پودرشده است و کیفیت آن هیچ فرقی با نبات ندارد. پودر نبات آن‌فدر ریز شده است که فقط کمی از شکر درشت‌تر است. استفاده و جابه‌جایی پودر نبات آسان است و مثلاً در هنگام تفریح و طبیعت‌گردی به‌راحتی می‌توانید آن را همراه خود داشته باشید.

نبات چوب‌دار یا نی‌دار؟

فرقی نمی‌کند که نبات چوب‌دار تولید کنند یا نبات نی‌دار در هر دو صورت رعایت بهداشت اهمیت دارد. اما از آنجایی که پلاستیک با گرما واکنش می‌دهد و نبات همراه با نوشیدنی گرم استفاده می شود نتیجه می‌گیریم که نبات‌ نی‌دار مضر است. از طرفی مصرف کردن نبات نی‌دار آسان‌تر از مصرف کردن تکه‌های نبات است. در واقع بهتر است بگوییم استفاده از نبات نی‌دار خوب است اما مهم جنس نی است. جنس نی نبات نباید پلاستیکی باشد. نبات چوب‌دار در اصل نبات نی‌دار است اما جنس نی آن پلاستیک نیست بلکه چوب است.

دل‌فریبان نباتی:  انواع نبات گیاهی شهدفام

احتمالاً تا حالا زیاد پیش آمده است که وقتی چای را با نبات می‌خورید، گیاه هم به آن اضافه کنید، مثلاً ممکن است عاشق چای هل باشید یا چند قطره آب‌لیمو در چای‌ بچکانید. نبات گیاهی کار شما را آسان می‌کند. شرکت شهدفام نبات‌های گیاهی گوناگون عرضه می‌کند تا همراه نشاط‌بخش و خوش‌رنگ لحظات ناب باشد.

شاید طعم کاکائو را دوست دارید اما به آن دسترسی ندارید. هوس طعم کاکائو کرده‌اید اما نه کاکائو دم دست دارید و نه شکلات کاکائویی، آب جوش را خالی نمی‌خواهید؟ نبات کاکائویی شهدفام مخصوص همین وقت‌هاست. نبات گیاهی شهدفام فقط همین‌ها نیست. نبات‌ گیاهی شهدفام رنگارنگ است و متمایز در طعم. تنوع نبات گیاهی شهدفام از نبات با طعم   زنجبیل و هل و دارچین است تا  نبات با طعم  گل‌ محمدی، چای‌ ترش، به‌لیمو، نعنا،لیمو، چای سبز و خولنجان.

نبات خولنجان شهدفام یعنی چه ؟

نبات که همنشینن دیرین و شیرین چای است . شهدفام را هم که می‌شناسید. می‌ماند خولنجان. خولنجان یا قولنجان که در گفتار به آن قولنجون می‌گویند و به خسرودار هم معروف است نام گیاه است. خولنجان ریشه‌ی گیاهی است که ظاهر آن پیش از خشک شدن شبیه زنجبیل است. این گیاه از خانواده‌ی زنجبیل است. عطر و طعم آن هم تند است. از کاربردهای خولنجان این است که برای طعم دادن به غذا استفاده می‌شود. بعضی‌ها هم آن را در چای می‌ریزند، به‌ویژه در فصل‌های سرد سال چون طبیعت این گیاه گرم است. نبات گیاهی شهدفام با طعم خولنجان پیشنهاد شهدفام است به شما که خولنجان را با چای خود همراه می‌کنید یا دوست دارید طعمی تازه را با چای خود امتحان کنید .

چرا نبات شهدفام؟​

شرکت شهدفام هم شاخه‌نبات دارد و هم نبات گیاهی. شاخه‌نبات شهدفام هم سفید است و هم زعفرانی. نبات چوب‌دار شهدفام هم سفید است و هم زعفرانی. انواع نبات گیاهی شهدفام هم چوب‌دار است. از انواع نبات گیاهی هم که پیش از این گفتیم، خاص است و پرتنوع.  سلامت مصرف‌کننده  اولویت شهدفام است.  نبات شهدفام در محیطی کاملاً بهداشتی و با پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها تهیه می‌شود با نظارت مستقیم وزارت بهداشت. نبات زعفرانی شهدفام را با مرغوب‌ترین زعفران ایران برایتان فراه می‌کنیم تا در کنار شما باشیم. اگر شادمانید پابه‌پای شما شادمانیم و اگر  کمی غبار غم بر وجودتان نِشسته است در کنارتان می‌مانیم. با نبات شهدفام شادی را برایتان به ارمغان می‌آوریم. گفتیم که نبات نشاط‌‌اور است و با ما با انواع نبات شهدفام با شما همراهیم.

Related posts